31
Bře

Knižní klub: Dallas a Melissa Hartwigovi – Jídlo na prvním místě

Kdybych si bývala tuto knížku přečetla před Body Book (recenze ZDE), pravděpodobně bych titul od Cameron Diaz ani nedočetla a při recenzování bych ho zkrouhla daleko více. Pokud jde o příval zajímavých a vědecky podložených informacích, jedná se o dvě naprosto nesrovnatelné publikace.

Jídlo na prvním místě se věnuje programu Whole30, což je paleo způsob stravování na 30 dní bez rizikových potravin, jako jsou například obiloviny a luštěniny, mléčné výrobky a cukr. Manželé Hartwigovi okamžitě dodávají, že během tohoto celkem krátkého časového úseku proděláte vzhledem ke svému zdravotnímu stavu tolik výrazných změn k lepšímu, že díky tomuto nutričnímu restartu navždy změníte styl stravování a s ním i celý svůj život.

Nepřísluší mi hodnotit tento program jako takový, protože jsem si jím osobně neprošla a pokud s něčím nemám vlastní zkušenost se všemi pozitivními i negativními následky, nemám do toho co kecat. Nicméně mne knížka přesvědčila o tom, že by to mohlo fungovat a doporučila bych tento program (minimálně vyzkoušet) absolutně každému, kdo trpí nejrůznějšími záněty, alergiemi a bojuje s jakoukoliv nemocí.

Kniha je rozdělená do několika kapitol, věnujícím se například standardům dobrého jídla, potravinám, které škodí i podporují zdraví, samotnému programu Whole30 a také receptům, které si můžete snadno připravit. Čte se opravdu skvěle a musím říct, že jsem se kolikrát přistihla, že souhlasně přikyvuji, zamyšleně hmmmuji, nebo se usmívám. Možná, že si říkáte, co na tom může být asi tak vtipného, když je to publikace o stravování, ale je to napsané ve stylu kombinující příjemný humor a zdravý lidský rozum a to vás bude bavit. Autoři na několika místech také vyvrací nejrůznější mýty, které slýcháváme například v reklamách a to si pak říkáte, že to snad není ani možné, jakými bludy nás marketingová oddělení nejrůznějších firem neustále krmí. Navíc je knížka protkaná odbornými informacemi, které jsou logicky a srozumitelně vysvětlené a já osobně jsem si z toho vzala opravdu hodně a myslím, že se i ke knížce budu často vracet.

Je opravdu plno věcí, se kterými se v knížce ztotožňuji. Hlavně se mi líbí, že je program nastavený tak, že se nejedná o dietu, kde se po určitém čase vše vrátí do starých kolejí, ale jedná se o celkovou změnu životního stylu. Autoři vám nabízí vodítka, díky nimž si můžete sami uvědomit, jaké potraviny vám prospívají a které nikoliv. Nedoporučují například luštěniny, ale zároveň dodávají, že je klidně možné, že vám nemusejí vadit, ale musíte to vyzkoušet. Navíc je velmi sympatické, že si jídelníček sestavujete dle vlastního uvážení, nic předepsaného, pouze máte k dipozici různá doporučení, které můžete či nemusíte převést do praxe. Ano, Whole30 je poměrně radikální program a tuto změnu ze dne na den dost lidí neustojí, ale na druhou stranu, jsme dospělí a je naprosto naše volba, co svému tělu děláme. Pokud se o svém těle chcete dozvědět co nejvíce, jiná možnost než na nějaký čas vyřadit všechny rizikové potraviny asi zkrátka není. Hartwigovi následně doporučují do jídelníčku postupně přidávat nejrůznější potraviny a zároveň na sobě sledovat, co to s tělem dělá. To je dle mého opravdu fajn přístup. Žádné zákazy, nařízení, cheat day, ale hlavně osobní zkušenost a jednoznačné výsledky.

Ráda bych řekla ještě jednu věc – i když se mi knížka opravdu hodně líbila a hltala jsem každé slovo, vůbec netvrdím, že toto je ta pravda, které máte věřit. Každý autor, lékař, odborník či obyčejný člověk má svůj názor, kterému věří a který s čistým svědomím doporučuje ostatním. To je naprosto v pořádku. Osobně si ale myslím, že je dobré si přečíst tisíc dalších publikací na podobné téma a až pak si utvořit osobní názor. Jedině tak najdete veškeré argumenty pro a proti a vytvoříte si přehled k dané problematice. Pokud si po přečtení jedné knížky totálně překopete život a jiné pravdy pro vás v tu chvíli nebudou existovat, pouze něco slepě přebíráte. Pokud vás tedy myšlenka programu Whole30 oslovila, zkuste si k tomu najít další informace a třeba i osobní zkušenosti spokojených a nespokojených účastníků.

Knížku opravdu moc doporučuji všem, co se chtějí zase o něco více sebevzdělat v oblasti výživy a zdravého stravování. Můžete v ní najít odpovědi na své otázky, inspiraci a plno užitečných informacích.

Máte chuť si tuto knížku přečíst? Pokud jste ji již četli, jak se vám líbila? A nezapomeňte kliknout na srdíčko, pokud se vám dnešní recenze líbila! :)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone
  • Kristína

    Par dni o tejto knizke premyslam, dlhodobo trpim potravinovymi alergiami a podvahou a trapim sa..
    dakujem pekne za recenziu, mozno do nej investujem

    • Kristino, podle toho co píšete, investujte :) Ať už se pak rozhodnete jakkoliv, rozhodně tam najdete plno informací o tom, proč se trápíte…
      Držím palce!