01
Bře

Knižní klub: Cameron Diaz – Body Book

Na podzim roku 2004 vyšla Body Book v USA, k nám se dostala v českém překladu před Vánoci. Okamžitě jsem si ji objednala, protože mě zajímalo, pod co se Cameron podepsala, protože co si budeme namlouvat, vypadá výborně a v nedávném filmu The Other Woman jsem na ní v pudrových splývavých šatech mohla oči nechat.

Knížka má necelých 300 stran a je rozdělená do třech oddílů – výživa, fitness a mysl. Anotace uvádí, že „Body Book není příručka, která by ženám předepisovala, co mají splnit za týden, za třicet dní či za rok. Je to kniha, která předpokládá dlouhodobou, nejlépe trvalou, změnu celého životního stylu. Je to rádce, s jehož pomocí můžete prožít dlouhý, šťastný a hlavně zdravý život.“ Ano, i Cameron zastává názor, že je to především o celkovém přístupu ke svému životu a tato filosofie se mnou naprosto rezonuje.

Tak co myslíte, líbila se mi?

Body Book je napsaná opravdu jednoduchým jazykem, je cílená vyloženě na masu a tak nějak se předpokládá, že jí budou tedy rozumět ženy jakéhokoliv věku, vzdělání či profese. Navíc máte při čtení pocit, že sedíte spolu s Cameron ve fresh salaterii a ona k vám promlouvá, což například v poslední části nazvané „Mysl“ působí neuvěřitelně motivačně.

Výživa je protkaná nejrůznějšími informacemi například o tom, co je to vláknina, jaký cukr našemu tělo nejvíce ubližuje a jaký olej je dobré použít do salátu a který při smažení. Je to opravdu taková stručná sonda o výživě, ze které se dozvíte základní informace o tom, jak naše tělo funguje, co je pro něj dobré a co mu naopak škodí. Pro někoho, kdo zatím vůbec netuší, je to dobrý zdroj, ze kterého si vytvoříte příjemný přehled. Ovšem pro někoho, kdo se už nějaký čas o takové věci zajímá, to není nic nového. Fitness část pro mě bohužel byla spíše zklamáním, protože bych to přirovnala k úvodní přednášce předmětu Základy obecné biologie. Najdete tam sice pár zajímavých slov o pohybu, ale dále je to v podstatě jen popis kosterní, svalové a ženské rozmnožovací soustavy + pár informací o potu a spánku. Poslední část pro mne byla asi nejpřínosnější a jak jsem již napsala, pokud se necháte, dokáže vás i výborně namotivovat. Cameron se v ní věnuje otázce osobní disciplíny, jak je úzce propojená mysl s naším tělem a jak je jednoduché stát se sportovkyní a udělat tak svému tělu tu nejlepší službu. Přiznám se, několikrát jsem si hrábla do svědomí a párkrát jsem se i zastyděla, protože je to opravdu jen na nás – my musíme nazout tenisky, vzít si sebou do práce podložku na jógu, nebo si pustit do uší pár oblíbených songů a pořádně si zatancovat.

Pár věcí mě v knížce trochu štvalo. Za prvé se dost často některé věci opakují. Tisíckrát si přečtete, jak je ideální k snídani či svačině toust s avokádem nebo jak miluje quinou atd. Kdyby to tam bylo jednou, dvakrát, člověk by si toho dle mého ani nevšiml, ale po dvacáté si říkáte – už zase?? Za druhé mi lezl lehce na nervy samotný překlad. Originál jsem v ruce neměla, ale oslovení „milá dámo“ mi nepřijde úplně nejšťastnější a pokaždé mě i trklo uvádějící „nu“ nové věty. Celkově je slovník knížky jedna velká Amerika – všechno je úžasné, báječné a do salátu si připravíte šťastnou zeleninu, ale vem to čert, pořád lepší extra pozitivní přístup, než zakaboněná nuda. Za třetí mi moc nevyhovoval formát vazby. Knížka v kabelce zabírá poměrně dost místa a v metru jsem si několikrát připadala jako exot, je zkrátka dost neskladná.

Abych to shrnula, jsem trochu zklamaná. Možná, že jsem zbytečně moc kritická, ale čekala jsem daleko víc osobních tipů, triků a vychytávek, škoda…

Párkrát jsem si sice připadala jako v aule plné jedinců, kteří chtějí stejně úžasné tělo jako Cameron a všichni skandují hesla jako „máme to v hlavě!“, „nikdy to nevzdáme!“ a „my to zvládneme!“, přesně tak, jak to Amíci umí, ale i přesto doporučuji, abyste si Body Book přečetli. Vy, co se o sebe už staráte, najdete v ní určitě pár zajímavých tipů, které můžete do svého života zařadit. Vy, co chcete teprve začít a o výživě a svém těle toho moc nevíte, je to nejen dostačující studna informací, ale hlavně dobrý začátek…

Líbí se vám článek a přáli byste si více takových? Klikněte na srdíčko a budu moc ráda, když mi do komentáře napíšete, jestli jste už Body Book četli, nebo jestli máte v plánu si jí přečíst….

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone